
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.34 mm |
| Packaging | Box |
| Thickness | 3.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 113.398093 g |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Analog |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 6 V |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30 V |
| Operating Supply Current | 91.5 µA |
| Quiescent Current | 56 µA |
| Nominal Supply Current | 91.5 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 4 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Accuracy | 0.5 °C |
| Resolution | 10 mV/°C |
Stock: 618
Distributors
pcbx
Unit Price$5.09184
Ext.Price$5.09184
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.09184 | $5.09184 |
| 10 | $4.34333 | $43.43330 |
| 25 | $4.05740 | $101.43500 |
| 50 | $3.79030 | $189.51500 |
| 100 | $3.54079 | $354.07900 |
